Krew 1

Od września do listopada zapraszamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w bezpłatnym projekcie Spotkanie z Innym dotyczącym praw człowieka i problemów globalnych. W ramach projektu realizujemy dwa działania edukacyjne: zajęcia w szkołach i w Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz projekcje filmów dokumentalnych w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej. Filmy pochodzą z jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie – Docs Against Gravity Film Festiwal – zdobywcy prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce.

1. Zajęcia w szkołach i w muzeum

Inny to zwierciadło w którym się przeglądam to tytuł zajęć odbywających się od września do listopada 2015 roku dla szczecińskich gimnazjalistów i licealistów. Zajęcia składają się z dwóch części: pierwszej prowadzonej w szkole (1,5 h), w trakcie której uczniowie poznają problemy globalne dotyczące praw człowieka z pomocą tekstu Ryszarda Kapuścińskiego, wygłoszonego z okazji otrzymania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2004 roku, oraz drugiej realizowanej w Muzeum Narodowym w Szczecinie (1,5 h). Młodzież zostanie oprowadzona przez kustosza po wystawie prezentującej sztukę Afryki Zachodniej, a następnie weźmie udział w spotkaniu, na którym zostanie przybliżona współczesna kultura Afryki. Projekt ma na celu promowanie szacunku i solidarności względem innych kultur i społeczeństw.

Zapisy:

Dorota Obalek
tel. 797 400 438
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Aleksandra Antonowicz-Cyglicka
tel. 691 694 684
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2. Filmy w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej

Filmy dokumentalne prezentowane w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej od 17 do 21 listopada 2015 roku, pokazują mniej popularne punkty widzenia, które zmuszają uczniów do zweryfikowania swoich poglądów. Tym samym kształtują umiejętność interpretowania świata oraz rozwijają świadomość obywatelską i zdolność do oceny zjawisk społecznych. Dodają skomplikowanym historiom politycznym i społecznym ludzką, jednostkową twarz, zbliżają do drugiego człowieka żyjącego na drugim końcu świata i pozwalają lepiej zrozumieć jego sytuację. W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej proponujemy dzieciom i młodzieży dwa filmy.

Krew w moim telefonie to film kierowany do gimnazjalistów i licealistów. Reżyser Frank Piasechi Poulsen ujawnia wstrząsające powiązania przemysłu telefonii komórkowej z nielegalnym wydobyciem surowców w Kongo. Każda wykonana przez komórkę rozmowa napędza zbrodniczy biznes, pomnażając dochody nielegalnych kopalni surowców mineralnych. Kongo, które posiada olbrzymie i bogate złoża, od lat ogarnięte jest wojną, w której do tej pory zginęło już prawie pięć milionów ludzi. Film jest opowieścią o współczesnym idealiście, który obnaża prawdziwe oblicze wielkich korporacji. Stanowi też głos w sprawie globalizacji. Po filmie zapraszamy uczniów do dyskusji na temat etyki wielkich korporacji i wpływu na sytuację bohaterów filmu.

Cicha w reżyserii Emelie Wallgren i Iny Holmqvist to film kierowany do uczniów klas I–VI szkół podstawowych, poruszający ważne tematy niezrozumienia i porozumienia. Czy świat wszędzie i dla każdego jest taki sam i czy wszystko jest w rzeczywistości takie, na jakie wygląda? Film pokazuje, że kluczem do zrozumienia drugiego człowieka jest próba zobaczenia świata jego oczami. Dokument opowiada historię sześcioletniej Miriam, która wraz z mamą wyjechała z Iranu do Szwecji. Pod Sztokholmem jest szkoła, w której dzieci z całego świata uczą się języka szwedzkiego zanim pójdą do zwykłych szkół. Dziewczynka jako ostatnia dołącza do klasy. Nim uda jej się zbudować nić porozumienia z kolegami, czekają ją trudne chwile. Po filmie dzieci wezmą udział w zajęciach łączących dyskusję z elementami warsztatowymi.

Godziny projekcji będą ustalane z grupami indywidualnie.

 

Kontakt i zapisy:

Dorota Obalek
tel. 794 400 438
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dorota Baumgarten-Szczyrska
tel. (+48) 91 43 15 270
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Partnerem projektu jest Muzeum Narodowe w Szczecinie i Doc Against Gravity.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.